تا پاییز چیزی نمانده است و باید برخی عادت‌ها را تغییر داد و کودکان باید یک برنامه ثابت غذایی داشته باشند.

 به گزارش مجله پزشکی مادر به نقل از خبرگزاری فارس، در تعطیلات تابستانی همه چیز قانون دیگری دارد، مصرف زیاد میوه، غذا یا حتی کم‌خوری به دلیل گرما و تغییر دیگر عادت‌ها معمولاً اتفاق می‌افتد اما تا پاییز چیزی نمانده و باید برخی عادت‌ها را تغییر داد و کودکان باید یک برنامه ثابت غذایی داشته باشند.

برای این کار باید از الان عاداتی را تغییر داد تا خواب و خوراک کودکان به روال همیشگی برگردد و تنبلی‌های تابستانی کنار گذاشته شود؛ دانش آموزان با شروع شدن سال تحصیلی باید درست غذا بخورند و به موقع بخوابند.

به منظور این کار شما می‌توانید آخر هر هفته محصولات تازه مانند میوه، سبزیجات، گوشت، ماهی و محصولات لبنی برای مدت یک هفته بخرید.

غذاها باید متنوع و متعادل باشند و ساعت غذایی کودکان ثابت باشد؛ باید برای وعده‌های غذایی یک برنامه‌ریزی درست و سازمان یافته داشت و مواد غذایی نباید بیش از حد یخ زده بمانند زیرا انجماد ارزش غذایی را از بین می‌برد.

برای جلوگیری از خستگی‌های کوچک و تضعیف سیستم ایمنی بدن باید ویتامین بیشتری استفاده کرد؛ علاوه بر این به یک رژیم غذایی متعادل نیاز است تا مواد مغذی و مورد نیاز برای عملکرد مناسب بدن عرضه شود.

ویتامین C برای تقویت سیستم ایمنی بدن لازم است؛ باید این را بدانید هیچ مکمل غذایی به مبارزه با خستگی بدن کمک نمی‌کند و فقط مواد غذایی سالم و تازه است که می‌تواند آنرا جبران کند.

خواب به موقع می‌تواند به انسان آرامش دهد و خستگی روزانه را از بین ببرد پس به سیگنال‌های بدن مانند سوزش چشم و خمیازه گوش دهید حتی اگر فکر می‌کنید برای خوابیدن زود است؛ قبل از خواب باید از محرک‌هایی مانند ورزش کردن، بازی‌های ویدئویی، تماشای تلویزیون و نوشابه‌های کافئین‌دار اجتناب کنید.

فعالیت فیزیکی در طول روز برای سلامتی بسیار مهم است؛ اگر ورزش را دوست دارید می‌توانید قدم بزنید، مثلا قدم زدن تا نانوایی که نزدیک خانه شما قرار گرفته است، فکر خوبی است؛ ورزش و پیاده روی کمک می‌کند تا اندورفین آزاد شود و این کار برای سلامت و تسهیل خواب شبانه بسیار خوب است.

مجله پزشکی مادر