خطا
  • ایراد در بارگذاری اطلاعات خوراک

زندگی کردن با یک گیاه خوار

یکشنبه, 01 مرداد 1391 08:33 نوشته شده توسط  زهرا احمدزاده ثانی آبادی
رای دادن به این مورد
(2 رای)

به نقل از یک منبع موثق گیاهخواری، روز به روز افراد بیشتری به گیاهخواری می گروند. اینک تعداد آمریکایی هایی که گیاه خوارند، از یک درصد در سال 1997 به سه درصد افزایش یافته است.

وقتی افراد به سمت رژیم گیاهی می روند، شاید تاثیرات بالقوه ی این تغییر رژیم غذایی را سر میز شام تشخیص ندهند. هم اتاقی ها یا اعضای خانواده، علائق و سلائق  غذایی متفاوتی دارند که وقتی بعضی افراد خانواده گیاهخوار باشند و تعدای نباشند، ممکن است باعث بروز تنش  و درگیری گردد. ولی با کمی صبر و حوصله و روی خوش نشان دادن و پرهیز از تمسخر ، همه می توانند از غذاخوردن درکنار یکدیگر، لذت ببرند.

آشپزی گیاه خواری : تقسیم آشپزخانه

وقتی صحبت از آشپزی گیاه خواری می شود، نکته کلیدی احترام است. یک گیاه خوارسخت گیر از هیچ ابزار آشپزی، ظرف یا وسایلی که با گوشت تماس داشته باشد، استفاده نمی کند و لازم است که گوشت خواران این موضوع را بپذیرند. در این صورت، باید یک دست دیگر وسایل آشپزی تهیه و  در گنجه ی مخصوص فرد گیاه خوار، نگهداری گردد تا از هر نوع سردرگمی پیشگیری شود. با خرید بشقاب هایی با رنگ های مختلف، ظروف نقره ای با طرح منحصربه فرد و غیره، مطمئن خواهید شد که این دو سری با هم قاطی نمی شود.

گیاهخواران دیگر، شاید دوست داشته باشند که وسایل خود را به دیگران بدهند. وگان کریستیان کریوکو می گوید: " من وسایل خود را در ماشین ظرف شویی می گذارم. ما شخصا ترجیح داده ایم ، تخته های خود را از هم جدا کنیم. شوهرم برای گوشت خردکردن از تخته های بزرگ استفاده می کند و من دوست دارم برای تهیه غذا از نوع متوسط آن استفاده کنم، پس این دو از هم جدا شده اند. هم چنین، هرکدام از ما نیز یک چاقوی خوب داریم که برای آشپزی از آن استفاده می کنیم.

آشپزی گیاهخواری: ایجاد مرز

قبل از هر چیز، وضع قوانین از بسیاری از بی نظمی ها در آشپزخانه جلوگیری می کند. به خصوص، تصمیم گیری در این مورد که چه کسی مسوول چه چیزی باشد، از ایجاد دلخوری جلوگیری کرده و در زمان آماده کردن غذا اطمینان ایجاد می کند که این مراحل به راحتی طی می شوند.

اگر با اعضای خانواده یا هم اتاقی های گیاه خوار زندگی می کنید، این سوالات را مطرح کنید:

- می توان یک وعده غذایی گروهی آماده کرد که همه در آن سهیم باشند؟

- به یک گیاه خواری که گوشت نمی خورد، در هنگام آماده کردن و پختن غذا چه احساسی دست می دهد؟

- آیا فرد غیرگیاه خوار، می تواند غذای گیاهخواری بپزد؟

- آیا راحت ترین راه این است که هرکس مسوول آشپزی خود باشد؟

هیچ جواب درستی وجود ندارد و شاید ایجاد بهترین سیستم از طریق سعی و خطا، کمی زمان بر باشد. سسیل هنسن از سیاتل، یک گیاهخواری که لبنیات و تخم مرغ نیز مصرف می کند، تایید می کند که اگرچه مخالف پختن گوشت نیست و گاهی برای دخترش گوشت می پزد،اما  برای خوشمزه شدن  آن مشکل دارد.

می گوید: "سال ها پیش وقتی من برای اولین بار به خانه همسرم رفتم، خواستم برایش گوشت بپزم. همسر عزیزم غذا را خورد و حتی به من نگفت  که آشپزی نکنم، اما علایم کافی وجود داشت تا متوجه آن شوم. از من تشکر می کرد اما نه به خاطر غذا. حالا او غذای خودش و من غذای خودم را می پزم." توافق حاصل شده و همه خوشحال هستند.

همین طور در یک خانواده، با در نظرگرفتن کودکان، مطمئن شوید وعده های غذایی چه طور آماده می شود و مهم تر از همه این که روش های مختلف غذاخوردن چگونه است. هنسن می گوید: "شوهرم خیلی حساس است که مردم فکر کنند او کار نادرستی را انجام می دهد، خصوصا دخترم، پس من خیلی دقت می کنم چیزی نگویم که به نظر برسد انتخاب من درست و انتخاب او غلط است."

لوری فاستر، مادر چهار فرزند و اهل سینسیناتی، نیز با مشکل جالبی مواجه است. همه ی اعضای خانواده گوشتخوارند به جز پسر هشت ساله اش ریلی که از جشن تولد چهارسالگی اش دیگر گوشت نخورده است. می گوید: " نمی تواند با این حقیقت کنار بیاید که گوشت از بدن حیوانات مرده به دست می آید."

آشپزی گیاهخواری: به دنبال احترام دیدن و احترام گذاشتن

درنهایت، حفظ حرمت و احترام  افراد هر دو طرف ، نباید فراموش گردد. کریوکو می گوید: " گرچه شوهرم از من حمایت می کند، جالب است که سلیقه غذایی من، غالبا با دوستانم مشکل ساز است. گاهی آن ها مرا مسخره می کنند؛ اما بد و بی راه گفتن به آن ها خالی از لطف نیست."

اگرچه گوشت خواران باید به انتخاب های گیاه خواران احترام بگذارند، گیاه خواران نیز باید ازسخنرانی کردن در باره خود پرهیز کنند. هنسن می گوید: " وقتی جوان تر بودم، بیشتر درمورد فواید گیاه خواری صحبت می کردم، داستان هایی عامیانه در مورد رفتار با حیوانات در کشتارگاه ها و نظرات در مورد این که من استخوان نمی خورم، سر میز گفته می شد. حالا می فهمم که تمامی آن کارها ، چقدر واقعا خشن و بی فایده بوده است."

به کمک یک رابطه روشن و با حفظ مرزهای مشخص، گوشت خواران و گیاه خواران نه تنها می توانند با هم زندگی کنند بلکه با هماهنگی خوبی ، در کنار هم  غذا بخورند.

گروه ترجمه مجله پزشکی مادر، زهرا احمدزاده ثانی آبادی
منبع: webmd.com

2684 بازدید

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

  تعداد افراد آنلاین

ما 425 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

پیام بهداشتی

مصرف مکمل کراتین باعث بدام افتادن ملکول کراتین در عضلات، تورم و درنتیجه بادکردن عضلات می‌شود، از ترشح کراتین به ادرار و تولید کراتینین جلوگیری کرده و باعث صدمات کلیه میگردد. ناراحتی معده، اسهال، افزایش وزن، اختلال عملکرد کبد، سرگیجه و فشار خون از دیگر عوارض مصرف کراتین است.

جدیدترین مطالب

آخرین ارسالهای انجمن

نماد اعتماد الکترونیکی

تبلیغات

  پیشنهاد کاربران

معرفی به موتورهای جستجو

این صفحه قبلا پینگ نشده است . لطفا آن را پینگ نمایید
به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه

Rss