an
خطا
  • ایراد در بارگذاری اطلاعات خوراک

گزش و نیش حشرات

دوشنبه, 23 فروردين 1389 22:55 نوشته شده توسط  لیلا حبیب پناه
رای دادن به این مورد
(34 رای)

1- انواع کنه

نیش حشرات

شناخت بسیاری از حشرات برای ما انسان ها حائز اهمیت است . مانند عنکبوت سمی ، chiggers ( نوعی حشره شبیه کنه ) ، زنبور و شپش . اگر شما برای تفریح به بیرون می روید باید مراقب حشرات باشید . آنها ممکن است در میان چمن ها و گیاهان باشند . حشرات همیشه ناقل بیماری نیستند  و نیش آنها مشکل جدی ایجاد نمی کند . اما در بعضی مواقع آن ها می توانند ناقل بیماری هایی از قبیل لایم (lyme) و تب خالدار منسوب به کوه های راکی باشند .

2- گزش ساس و کنه (tick)

 

وقتی یک کنه tick روی پوست قرار می گیرد ، اغلب به جای گرم مثل زیر بغل یا کشاله ران ، می چسبد و از خون تغذیه می کند . این حشره می تواند ناقل هر بیماری باشد . نیش کنه tick می تواند باعث ایجاد واکنش آلرژیک شود . اگر شما کنه دارید خیلی مهم است که آن را به طور کامل  از بین ببرید . برای جلوگیری از نیش کنه وقتی شما بیرون می روید بازوها ، پاها ، سرتان را بپوشانید و وقتی به نواحی پوشیده از درخت و چمن می روید مراقب کنه ها باشید .

 

3- بیماری لایم (Lyme)

در غرب ایالات متحده ، ساس پا بلند سیاه و ساس کوهی می توانند حامل باکتری بیماریLyme  باشد . ساس هایی که به باکتری آلوده می شوند تا 36 ساعت پس از آلودگی می توانند ناقل بیماری باشند .  اولین نشانه عفونت به شکل ظهور جوش های دایره وار بر روی پوست است . علائم اولیه ممکن است شامل تب ، سردرد و خستگی باشد . اگر لایم درمان نشود ، ممکن است به سایر نقاط بدن از جمله عضلات ، مفاصل ، قلب و سیستم عصبی گسترش یابد . در اکثرموارد بیماری Lyme با آنتی بیوتیک به طور موفقیت آمیز قابل درمان است .

4- عنکبوت سیاه سمی

عنکبوت سیاه سمی ماده ، معمولاً در لابلای چوب ها و تنه های درختان زندگی می کند . این عنکبوت با پاهای بلند و سیاه براق با یک رنگ نارنجی، قرمز  یا زرد متمایز است . بیشتر عنکبوت ها حدوداً به اندازه 2 اینچ هستند  ،  اما برخی از آنها کوچک ترند .

5- گزش عنکبوت سیاه سمی

گزش عنکبوت سیاه سمی ممکن است موجب تیر کشیدن ( درد) در اندام گزیده شده شود . اما می تواند بدون درد نیز باشد . از نشانه های گزش می توان به سرخی محل گزیدگی ،  حساس به لمس بودن  و یا  یک برآمدگی در محل اشاره کرد  . همچنین گرفتگی شدید عضلانی ، تهوع ، استفراغ ، افزایش فشارخون را نیز ممکن است به دنبال داشته باشد . فوراً باید مراقبت های پزشکی برای فرد گزیده شده انجام شود . پادزهر آن نیز موجود است . در صورت امکان برای شناسایی باید عنکبوت را با خود همراه داشته باشید .

6- عنکبوت قهوه ای منزوی می تواند کشنده باشد .

زیر شیروانی و پستو جاهایی هستند که شما می توانید عنکبوت قهوه ای منزوی را پیدا کنید .  این عنکبوت به رنگ های قهوه ای تیره و با پاهای تیره تر است  . زهر آنها به شدت سمی است  و می تواند باعث زخم و عفونت جدی شود .

7- گزش عنکبوت قهوه ای منزوی

گزش عنکبوت قهوه ای گرد ، اغلب دردناک نیست . ولی آن قسمت از پوست گزیده شده سفید و یک تاول قرمز ، مانند تیری که به هدف اصابت کند ایجاد و سپس دردناک می شود . این نیش می تواند کشنده باشد . فوراً مراقبت های پزشکی مورد نیاز است . اگر عنکبوت برای شناساسس آورده شود ، بهتر است .

8- شپش سر ، خارش

در داخل مو  ،  شما شپش را پیدا خواهید کرد . آنها در پشت گوش ها و گردن پنهان می شوند . اگر شما شپش دارید ، احتمالاً از طریق استفاده  ازکلاه یا برس یا وسایل مربوط به شخصی که شپش داشته است ، آلوده شده اید  . شپش ها باعث خارش می شوند . خارش می تواند منجر به عفونت شود و در موارد خیلی شدید ممکن است مو ، ریزش کند .

9- درمان شپش سر

برای از بین بردن شپش و تخم ها آن ( که nits  گفته می شود ) باید از لوسیون ، کرم و شامپوهایی که از داروخانه ها تهیه می کنید و یا دکترتان تجویز کرده ، استفاده کنید . شما باید لباس ها ، ملحفه ها و برس مو و ... را برای جلوگیری از گسترش شپش بشویید . همه اعضاء خانواده را مورد بررسی قرار دهید که اگر کسی شپش یا تخم آن را داشت ، درمان کنید .

10- کک ( فقط برای حیوانات خانگی )

کک ها کوچک هستند . حشرات چالاکی که از خون میزبان تغذیه می کنند . آنها نه تنها حیوانات خانگی بلکه انسان را نیز نیش می زندد .

11- گزش کک ها

بعضی از مردم به نیش کک بسیار حساس هستند که در آنها خارش ایجاد می کنند و این خارش می تواند منجر به زخم و عفونت شود . بهترین راه حل این است که کک هایی که روی بدن حیوانات خانگی و در خانه تان هستند ، از بین ببرید . حیوانات خود را به درون رختخواب نبرید . در محل هایی که فکر می کنید آلوده است ، از حشره کش استفاده کنید . برای از بین بردن کک هایی که در بدن حیوان خانگی شما هستند ، می توانید هر ماه یک بار از حشره کش استفاده کنید .

12-  زنبور عسل ، زنبور معمولی ، زنبور سرخ ، زنبور زرد 

وقتی یک زنبور عسل نیش می زند ، نیش خود را از دست داده و می میرد . اما یک زنبور معمولی ، زنبور سرخ ، زنبور زرد می توانند چندین بار نیش بزنند . زیرا قدرت نیش زدنشان از بین نمی رود . نیش این زنبورها در افرادی که به آنها حساسیت دارند می تواند واکنش های جدی ایجاد کند .

13- نیش زنبور های عسل ، زنبور معمولی ، زنبور سرخ و زنبور زرد

اگر واکنش حساسیتی نداشته باشید به سادگی می توانید نیش را در آورید . محل نیش زده شده را تمیز کنید و یخ بگذارید . از آنتی هیستامین های خوراکی برای جلوگیری از خارش و از ایبوپروفن و استامینوفن برای تسکین درد استفاده کنید . اگر شما واکنش شدید (anaphylactic) دارید ، دراز بکشید و با دقت نیش را در آورید . اگر شما Epi-hen  دارید از آن استفاده کنید . یک شریان بند در بالای محل نیش ببندید که جذب زهر نیش را کاهش دهد و فوراً به پزشک مراجعه کنید .

14- مورچه های آتش : اخ !

مورچه های آتش بسیار شبیه به مورچه های عادی هستند . آنها کپه های بزرگی را در دشت ها ایجاد کرده و زمانی که ناراحت شوند حالت تهاجمی پیدا می کنند . در طول حمله ، مورچه آتش ، آرواره خود را در پوست فرو می کند و خود را محکم روی پوست نگه داشته ، سپس از طریق شکمش نیش می زند . ممکن است دفعات زیادی سم را وارد بدن کند .

15- نیش مورچه آتش

نیش مورچه آتش معمولاً باعث می شود که پوست جمع شده و قرمز شود . مانند ضایعاتی که در اثر سوختگی و خارش ایجاد می شود . ممکن است ضایعاتی پر از چرک ( آبسه ) نیز به وجود آید . بسته های یخ و آنتی هستامین ها می توانند به کاهش درد و ناراحتی کمک کنند . تعداد زیاد گزش ها ممکن است کشنده باشد و موجب واکنش های آلرژیک در بدن شود . در این موراد لزوماً مراقبتهای پزشکی را انجام دهید  .

16- کنه chigger   ( خارش )

بر خلاف باور عموم ، کنه ها جزء حشرات نیستند . کنه های نوزاد ( لارو ) خانواده خاصی از کرم ها هستند که  Trombiculidoeگفته می شوند . این کنه ها در زمان نوزادی شان از  آدم تغذیه می کنند و در زمان بزرگسـالی گیاه خوار می شوند . گزش آنها بدون درد است ، اما ضایعات آن بسیار خارش دار است و این خارش 2 تا 3 روز بعد از گزش بروز می کند .

17- گزش کنه  

پس از چند روز متصل بودن به پوست ، از پوست جدا شده و یک تاول قرمز خارش دار به جای می گذارد . داروهایی هستند که می توانند به تسکین خارش کمک کنند . اگر پوست شما آلوده به نظر می رسد یا اینکه تاول در حال گسترش است ، حتماً به پزشک مراجعه کنید .

18- آفت های پنهان

وقتی کرم های ریز گال به پوست راه می یابند مشکلات بزرگ پوستی ایجاد می کنند . آنها از طریق تماس پوستی با افراد مبتلا یا با استفاده از حوله ، رختخواب و یا اشیاء دیگر می توانند منتقل شوند .

19- درمان گال

خارش شدید و زخم های روی پوست چند هفته بعد از اینکه کرم ها به پوست راه یافتند ، ظاهر می شوند . خارش خیلی شدید و معمولاً در شب بدتر می شود . به طور معمول محل خارش در اطراف انگشتان ، مچ دست ، آرنج ، باسن و یا اندام تناسلی دیده می شود . شما برای خلاص شدن از شر گال به لوسیون و قرص نیاز دارید و باید همه لباس ها ، ملحفه ها و حوله تان را با آب گرم بشوئید .

20- ساس

این حشرات کوچک تمایل دارند که رختخواب پنهان شوند . آنها اغلب در هتلها ، پناهگاهها ، مجتمع های آپارتمانی یافت می شوند و از طریق چمدان ها ، حیوانات خانگی و سایر لوازم به داخل خانه راه می یابند .

21- گزش ساس

محل گزش ساس معمولاً بر روی دست ها و شانه ها قرمز و همراه با خارش است . علاوه بر آزار و اذیتی که دارد ممکن است باعث عفونت در محل خارش شود . اگر شما واکنش آلرژیک پوستی دارید از کرم های دارای کورتیکواستروئید ها و آنتی هیستامین های خوراکی استفاده کنید و به پزشک مراجعه کنید  .

22- عقرب : مرگبار

همه عقرب ها سمی نیستند . اما آنهایی که سمی هستند ، می توانند مرگبار باشند . علائم گزش شامل درد ، تورم ، خارش ، استفراغ ، افزایش تعریق و مشکلات بینایی است و فوراً فرد مورد نظر باید تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرد .

23- سگ مگس ها Deer flies) )

این مگس های گزنده در تالاب ها ، جنگل ها و سایر نقاط مرطوب زندگی می کنند . شستشو با الکل برای پیش گیری از عفونت ناشی از گزش این مگس ها موثر است . این مگس ها یک باکتری عفونی به نام Tularemia  وارد بدن می کنند که نیازمند درمانهای پزشکی است . برای پیشگیری از نیش این حشرات ، پوشیدن لباس های مناسب و استفاده از مواد دفع کننده حشرات ، توصیه می شود .

24- پشه ، بیشتر عصبانی کننده

پشه تنها آزار دهنده نیست . خارشی که از گزش پشه ایجاد می شود می تواند عفونت پوستی ایجاد کند . پشه ها همچنین می توانند ناقل بعضی از بیماریها باشند . برای محافظت خود در مقابل پشه ها از وسایل دفع حشرات استفاده کنید و تا زمانی که بیرون هستید ، خود را بپوشانید . به در و پنجره منزلتان توری نصب کنید و اگر در حیاط منزلتان آب راکد است آن را از بین ببرید .

25- مگس : کثیف ، پر مو !

مگس یک حشره خیلی کثیف است که بیش از یک میلیون باکتری با خود حمل می کند . مگس می تواند با آلوده کردن غذاها ، عفونت روده ای را گسترش دهد . برای کنترل مگس ها  ، غذاها و زباله ها را در ظروف دربسته قرار دهید و به در و پنجره منزلتان توری نصب کنید .

26- سوسک

آنها ، فقط زشت نیستند ، بلکه می توانند بیماری هایی مانند سالمونلا را منتقل کنند . وقتی سوسک ها می میرند ، لاشه آنها می تواند باعث ایجاد واکنش های آلرژیک و آسم شود . اگر شما در آب و هوای گرم زندگی می کنید ، خلاص شدن از شر سوسک ها می تواند مشکل باشد و باید از حشره کش ها استفاده کنید . آشپزخانه را تمیز نگه دارید و سوراخ و ترک های دیوار و کف منزل را تعمیر کنید .

گروه ترجمه مجله پزشکی مادر ، لیلا حبیب پناه
منبع: webmd.com   

86272 بازدید

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

  تعداد افراد آنلاین

ما 314 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

پیام بهداشتی

مصرف مکمل کراتین باعث بدام افتادن ملکول کراتین در عضلات، تورم و درنتیجه بادکردن عضلات می‌شود، از ترشح کراتین به ادرار و تولید کراتینین جلوگیری کرده و باعث صدمات کلیه میگردد. ناراحتی معده، اسهال، افزایش وزن، اختلال عملکرد کبد، سرگیجه و فشار خون از دیگر عوارض مصرف کراتین است.

آخرین ارسالهای انجمن

نماد اعتماد الکترونیکی

تبلیغات

  پیشنهاد کاربران

معرفی به موتورهای جستجو

این صفحه قبلا پینگ شده است ، پینگ دوباره آن ممکن است به اعتبار سایت شما صدمه بزند لذا این صفحه را دوباره پینگ ننمایید مگر آنکه مطلب آن را بروز نموده باشید
تاریخ آخرین پینگ :دوشنبه10 شهریور 1393
به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه

Rss