an
خطا
  • ایراد در بارگذاری اطلاعات خوراک

چرا جوانان زیر بار ازدواج نمیروند؟

سه شنبه, 24 شهریور 1394 18:43 نوشته شده توسط  -
رای دادن به این مورد
(0 رای)

چندي پيش خبري مبني بر ثبت 19 طلاق در هر ساعت در كشور روي خروجي پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني قرار گرفت. اين در حالي است كه وضعيت ازدواج و طلاق در جامعه از نوسان مطلوبي برخوردار نيست.

به گزارش مجله پزشکی مادر به نقل از سلامت نیوز، امان ‌ا... قرايي‌مقدم،جامعه شناس در روزنامه آرمان نوشت :در اينكه با افزايش نرخ طلاق و كاهش ازدواج روبه‌رو هستيم، عوامل مختلفي دخيل است. براي مثال دانشگاه را مي‌توان از عوامل به تاخير انداختن ازدواج در ميان جوانان برشمرد، آن هم به اين دليل كه اتمام دانشگاه چهار سال طول مي‌كشد و اين مدت را مي‌توان به عنوان زمان طلايي براي باروري و تشكيل زندگي يك جوان در نظر گرفت. ديگر عامل، اشتغال و يافتن شغل مناسب است.

يافتن شغل مناسب در جامعه كنوني تقریبا در حال تبدیل شدن به آرزو‌یی دست‌نيافتني است. هم‌اكنون 5/5 ميليون جوان آماده كار در جامعه وجود دارد. علاوه بر عوامل ذكر شده تفريحات بيرون از منزل نيز بر افزايش سن ازدواج تاثيرگذار است.

در اصل برقراري رابطه پسران و دختران با يكديگر باعث كاهش ازدواج مي‌شود. بايد توجه داشت كه مهم‌ترين عامل افزايش سن ازدواج بيكاري و عدم اشتغال است.

هم‌اكنون 5/2ميليون كارمند در كشور وجود دارد، براي مثال اگر اين كارمندان همين حالا از كار تعديل شوند فقط مي‌توان زمينه 5/2 ميليون كار بيكار از پنج ميليون جوان فارغ التخصيل دانشگاهي جوياي كار را مهيا كرد و ديگر نمي‌توان به اشتغال ديگر جوانان در جامعه اميدوار بود. اين در حالي است كه اگر زن و مردي شغل نداشته باشند نمي‌توانند مسائل مختلف در زندگي از جمله مسكن، تورم و ديگر نارسايي‌ها را حل و فصل كنند. هزينه‌هاي بالاي ازدواج را مي‌توان از ديگر عوامل مهم و تاثيرگذار در به تاخير انداختن ازدواج دانست.

از ديگر عوامل افزايش سن ازدواج عدم مسئوليت‌پذيري برخی جوانان است. اغلب جوانان از قبول مسئوليت‌هاي ازدواج گريزان هستند. براي مثال هم‌اكنون در برخي از خانواده‌ها شاهد عدم انجام مسئوليت‌هاي ناشي از زندگي زناشويي از سوي زوجين هستيم كه اين نارسايي‌‌ها و عدم توجه به تكاليف و وظايف نسبت به يكديگر زمينه بروز نارسايي‌ها و اختلافات را ايجاد مي‌كند.

در واقع، جوانان در جامعه ما ترس از مسئوليت‌پذيري دارند. اين عوامل باعث افزايش تجردگرايي در جامعه شده است. بايد توجه داشت تجردگرایی آسیب‌های بسیاری را در پی دارد و می‌تواند موجب کمرنگ شدن تدریجی تمایل به تشکیل زندگی زناشویی شود. بنابر تعريف ازدواج پيوندي شرعي، عرفي و قانوني بين زن و مرد است و جوانان با تشکیل زندگی زناشویی به آرامش می‌رسند و می‌کوشند در کنار هم با مسائل زندگی روبه‌رو شوند و حس مسئولیت‌پذیری را در خود تقویت کنند. در اصل افزايش طلاق، هزينه‌هاي زندگي، عدم اشتغال، عدم مسكن و هزينه‌هاي جانبي ناشي از چشم و هم‌چشمي‌ها در جامعه، ترس از مسئوليت‌پذيري و... باعث كاهش ازدواج در جامعه شده است. بايد توجه داشت كه نااميدي نسبت به آينده و ناامني شغلي نيز از ديگر عوامل در به تاخير افتادن سن ازدواج است.

در اصل وقتي در جامعه‌اي به جاي ضابطه، رابطه حاكم باشد، بي‌شك با اين شرايط افراد از وضعيت شغلي مناسب برخوردار نيستند. كاهش ازدواج نارسايي‌هاي گوناگوني از جمله به خطر افتادن باروري، افزايش انواع آسيب‌هاي اجتماعي، كاهش نيروي كار و اثرات اقتصادي نامطلوبي را به همراه دارد، آن هم به اين دليل كه اقتصاد جامعه در گرو اقتصاد خانواده است و اقتصاد خانواده نيز با ازدواج سر و سامان مي‌گيرد.

دولت و مسئولان بايد نسبت به وضعيت اشتغال، ازدواج و مسكن جوانان به فكر چاره باشند و در اين زمينه بايد از سر دادن شعار فراتر برويم و چاره عملي بينديشيم.

مجله پزشکی مادر

 

1351 بازدید

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

  تعداد افراد آنلاین

ما 295 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

پیام بهداشتی

مصرف مکمل کراتین باعث بدام افتادن ملکول کراتین در عضلات، تورم و درنتیجه بادکردن عضلات می‌شود، از ترشح کراتین به ادرار و تولید کراتینین جلوگیری کرده و باعث صدمات کلیه میگردد. ناراحتی معده، اسهال، افزایش وزن، اختلال عملکرد کبد، سرگیجه و فشار خون از دیگر عوارض مصرف کراتین است.

آخرین ارسالهای انجمن

نماد اعتماد الکترونیکی

تبلیغات

  پیشنهاد کاربران

معرفی به موتورهای جستجو

این صفحه قبلا پینگ شده است ، پینگ دوباره آن ممکن است به اعتبار سایت شما صدمه بزند لذا این صفحه را دوباره پینگ ننمایید مگر آنکه مطلب آن را بروز نموده باشید
تاریخ آخرین پینگ :جمعه21 خرداد 1395
به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه

Rss