an
خطا
  • ایراد در بارگذاری اطلاعات خوراک

سایبرنایف

دوشنبه, 09 مرداد 1391 13:52 نوشته شده توسط  -
رای دادن به این مورد
(3 رای)

نام کتابچه: سایبرنایف (cyberknife)

شناسنامه

موضوع:سایبرنایف

تاریخ انتشار: 1391/05/05

شماره انتشار: 915/13-م

صاحب امتیاز: مجله پزشکی مادر

ترجمه: زهرا شریعتی

ویراستار: مهندس ابراهیمی

صفحه آرایی:سمن سجادی

تعداد صفحات: 63 صفحه


 

شامل موضوعات:


- سایبرنایف یعنی پیروزی بر سرطان؟!

از چند سال پیش یعنی از 2001 میلادی ، رباتی ساخته شد که می تواند با دقت بسیار زیاد تومور های سرطانی را با پرتوهای پر انرژی مورد هدف قرار دهد.

- روش درمان سایبرنایف چگونه است؟

سیستم رادیوجراحی رباتیک سایبرنایف، جایگزینی غیر تهاجمی به جای جراحی به منظور درمان تومورهای سرطانی و غیر سرطانی در هر جای بدن از جمله پروستات، ریه، مغز، ستون فقرات، کبد، لوزالمعده و کلیه می باشد.

- جراحی سرطان پروستات

جراحی سرطان پروستات شامل برداشتن کامل پروستات و مقداری از بافت های مجاور (radical prostatectomy) است. دو نوع  متداول جراحی پروستات وجود دارد: برداشتنن کامل پروستات به صورت باز و برداشتن کامل پروستات به صورت لاپاروسکوپی.

- براکی تراپی

براکی تراپی یک روش درمانی تهاجمی است که از طریق یک منبع که درون پروستات قرار داده می شود، به پروستات پرتو می فرستد. دو روش برای براکی تراپی وجود دارد، براکی تراپی با دوز پایین(LDR) و براکی تراپی با دوز بالا (HDR).

- سایبرنایف چگونه پروستات را درمان می کند؟

سیستم رادیو جراحی رباتیک سایبرنایف قادر است در حین درمان، با تعیین محل دقیق تومور پروستات به صورت مداوم، بر این مشکل غلبه کند. در طی درمان با سایبرنایف، زمانی که پزشک آن را روی هدف متحرک-پروستات- تنظیم می کند و به آن بدون آسیب به نواحی اطراف پرتو میتاباند بیمار آرام دراز می کشد و به راحتی تنفس می کند.

- ریه

سیستم رادیوجراحی رباتیک سایرنایف توسط سازمان غذا و داروی آمریکا در سال 2001 برای درمان تومورها در سراسر بدن از جمله ریه، تایید شد. با وجود اسمش، سیستم سایبرنایف یک فرآیند جراحی نیست. در حقیقت در درمان به شیوه سایبرنایف هیچ برشی ایجاد نمی شود. به جای آن در این سیستم، مقدار زیادی پرتو مستقیما به بخش سرطانی ریه تابیده می شود.

- پرتودرمانی

پرتو درمانی روشی غیر تهاجمی است که از پرتو برای از بین بردن سلول های سرطانی ریه استفاده می شود. مطالعه 5 ساله نجات جان بیماران در مرحله اولیه سرطان ریه که تحت پرتو درمانی قرار گرفته اند را 10-30 درصد نشان می دهد که از میزان نجات بیمارانی که تحت جراحی قرار گرفته اند، کمتر است.

- سیستم سایبرنایف چگونه سرطان ریه را درمان می کند؟

مشکلی که پزشکان در درمان تومورهای ریه روبرو می شوند، این است که تومورها با تنفس بیمار جابه جا می شوند. ابزارهای رادیو جراحی، نظیر سیستم رادیوجراحی رباتیک سایبرنایف، گزینه ای جدید برای درمان سرطان ریه، به بیماران ارائه می دهد

- سیستم سایبرنایف چگونه سرطان مغز را درمان می کند؟

ابزارهای دیگر رادیوجراحی، مانند سیستم رادیوجراحی رباتیک سایبرنایف، با حذف این قالب ها روش های رادیو جراحی را ارتقا بخشیده است. در نتیجه، پزشکان با استفاده از سیستم سایبرنایف می توانند با دقت زیادی و به صورت غیر تهاجمی بیمار را تحت درمان قرار دهند و سایبرنایف این امکان را برای بیماران فراهم می کند که به صورت سرپایی تحت درمان قرار گیرند.

- سیستم سایبرنایف چگونه سرطان ستون فقرات را درمان می کند؟

سیستم سایبرنایف به بیماران گزینه جدیدی برای درمان سرطان ستون فقرات ارائه می کند. برخلاف پرتودرمانی رایج، که طی آن دوز پایین پرتو طی هفته ها و ماهها به بدن بیمار تابیده می شود، سایبرنایف می تواند یک تومور را بین یک تا پنج هفته با ارسال دقیق دوز بالای پرتو درمان کند.

- سیستم سایبرنایف چگونه سرطان کبد را درمان می کند؟

درمان سرطان کبد با استفاده از پرتو درمانی مشکل است زیرا تومورهای کبد با تنفس جابه جا می شوند. همچنین بافت اطراف تومورهای کبد بسیار حساس بوده و به آسانی آسیب می بینند. سیستم رادیو جراحی سایبرنایف قادر است دوز بالایی پرتو را با دقت زیاد به تومورهای اولیه و تومورهای ثانویه ارسال کند.

- چگونه سیستم سایبرنایف سرطان لوزالمعده  را درمان می کند؟

سیستم سایبرنایف، جهت درمان سرطان لوزالمعده در بیمارانی استفاده می شود که شرایط جراحی ندارند، آنهایی که از جراحی سرباز می زنند و بیمارانی که جراحی یا سایر روش ها برای درمان آنها با شکست روبرو شده است. دو مطالعه پزشکی که در دانشگاه استانفورد انجام شده نشان می دهد رشد تومورهای لوزالمعده در بیمارانی که سرطان پیشرفته دارند با رادیوجراحی سایبرنایف کنترل شده است.

 

13830 بازدید

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

  تعداد افراد آنلاین

ما 469 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

پیام بهداشتی

مصرف مکمل کراتین باعث بدام افتادن ملکول کراتین در عضلات، تورم و درنتیجه بادکردن عضلات می‌شود، از ترشح کراتین به ادرار و تولید کراتینین جلوگیری کرده و باعث صدمات کلیه میگردد. ناراحتی معده، اسهال، افزایش وزن، اختلال عملکرد کبد، سرگیجه و فشار خون از دیگر عوارض مصرف کراتین است.

آخرین ارسالهای انجمن

نماد اعتماد الکترونیکی

تبلیغات

  پیشنهاد کاربران

معرفی به موتورهای جستجو

این صفحه قبلا پینگ نشده است . لطفا آن را پینگ نمایید
به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه

Rss