an
خطا
  • ایراد در بارگذاری اطلاعات خوراک

8 تمرین ساده برای از بین بردن ناهنجاری انگشتان پا

پنج شنبه, 18 آبان 1391 11:33 نوشته شده توسط  نیوشا وکیلی
رای دادن به این مورد
(35 رای)

با انجام تمرینهای ساده ، مانند کشش انگشتان پا، می توان درد پای ناشی از مشکل بونیون یا زائده استخوانی انگشتان پا را تسکین داد. در این مقاله به چند نمونه از این ورزش ساده که هر روز،  می توان انجام داد اشاره می کنیم.

این نوع ناهنجاری های شست زمانی اتفاق می افتند که بافت در زیر شست متورم شده و یک برجستگی بزرگ در یک سمت از پا ایجاد می شود. این برجستگی معمولاً باعث درد شدید و در نهایت منجر به ورم مفاصل می شود. خوشبختانه اکثر بونیون ها ، بدون نیاز به عمل جراحی قابل درمان هستند.

"با انجام تمرینهای مخصوص پا، اگرچه این برجستگی بطور کامل از بین نمی رود ؛ چرا که بونیون ها یک نوعی از ناهنجاریهای بیومکانیکی هستند، اما می توان درد ناشی از آن را تسکین داد تا  انعطاف پذیری بیشتری داشته باشند." مطالب فوق اظهارات آقای Khurram Khan استادیار دانشگاه پزشکی امراض پا در منهتن است.

مزایای انجام ورزش های مخصوص پا برای درمان بونیون

راهکارهایی غیر از عمل جراحی، مانند انجام ورزشهای فیزیوتراپی می توانند در کاهش سرعت پیشرفت این بیماری موثر باشند. دکتر خان اظهار می دارد که معمولاً عمل جراحی انتخاب اول بیماران نیست و آنها ترجیح می دهند درمانهای محافظه کارانه تر و ساده تر را در پیش بگیرند.

انجام ورزش های مخصوص پا و کشیدن انگشتان، به تحرک مفاصل بین شست و سایر قسمتهای پا کمک می کند، همچنین، باعث افزایش انعطاف و تقویت ماهیجه هایی می شود که شست پا را کنترل می کنند.

در اینجا به چند نمونه از این ورزش ها اشاره می شود:

- کشش انگشتان پا: کشیدن انگشتان پا به سمت بیرون، باعث نرم شدن (انعطاف پذیری) آنها و از بین بردن درد پا می شود. انگشتان خود را به مدت 5 ثانیه به سمت بیرون کشیده و سپس 5 ثانیه آن را خم کنید و به سمت داخل برگردانید. این حرکت را 10 مرتبه تکرار کنید. این ورزش زمانی که شما علاوه بر بونیون، دچار انحنا و خمیدگی مزمن انگشتان هستید، بسیار موثر است.

- خم و جمع کردن انگشتان پا : دکتر خان همچنین روشی را پیشنهاد می کند بدین ترتیب که انگشتان پای خود را به سطح سختی همچون دیوار فشار دهید تا خمیده شوند. برای 10 ثانیه در این وضعیت بمانید سپس رها کنید  و 3 یا 4 مرتبه حرکت را انجام دهید. سپس انگشتان خود را به سمت دیگر خم کنید. 10 ثانیه در وضعیت دوم نگه دارید و 3 یا 4 مرتبه حرکت را ادامه دهید.

- کشش های انگشت شست: با استفاده از انگشتان دست خود، به آرامی شست را به جهات مختلف فشار دهید. دکتر خان پیشنهاد می دهد که شست خود را در هر جهت به مدت 10 ثانیه نگه داشته و این حرکت را 3 یا 4 مرتبه تکرار کنید.

- تمرینهای مقاومتی: دکتر خان علاوه بر ورزشهای فوق، تمرینهای مقاومتی را نیز برای شست پا موثر می داند. این حرکت با استفاده از یک دستمال یا نوار کوچک انجام می شود،  بطوری که نوار را دور انگشت شست خود بپیچید و از آن برای کشیدن انگشت به سمت خود استفاده کنید و بطور همزمان شست خود را به سمت خارج هل دهید.

- حرکت چرخش توپ: از این روش برای ماساژ کف پا استفاده می شود به  صورتی که در حالت نشسته قرار گیرید و یک توپ گلف را روی زمین و زیر پای خود بچرخانید. به مدت دو دقیقه تمام قسمتهای کف پای خود را با این توپ ماساژ دهید. این حرکت باعث کاهش فشار و گرفتگی عضلات کف پا می شود.

- حوله پیچیده: شما می توانید انگشتان خود را با پهن کردن یک حوله روی زمین و سپس پیجیدن آن به دور انگشتان خود و کشیدن آن به اطراف تقویت کنید، این حرکت را 5 مرتبه انجام دهید. دکتر خان گرفتن اجسام مانند حوله را برای افزایش قدرت انعطاف پاها ، موثر می داند.

- گرفتن مهره (تیله): از روشهای تمرینی دیگر برای تقویت انگشتان پاها، گرفتن مهره با انگشتان است. به شکلی که 20 عدد تیله را دانه دانه از روی زمین با انگشتان پای خود بلند کنید و داخل ظرف بریزید.

- پیاده روی در ساحل: هر زمان که برایتان مقدور بود از پیاده روی در ساحل و روی شن لذت ببرید. این روش یک ماساژ راحت برای پاست و باعث مقاومت انگشتان می شود. دکتر خان این روش را برای کسانی که دچار ورم مفاصل و بیماری برجستگی بونیون هستند، سودمند می داند.

دکتر خان برای این بیماران ، انجام روزانه ورزش های پا را پیشنهاد می دهد. بهترین زمان برای انجام این حرکتهای تمرینی صبح اول وقت و آخر شب است. اما انجام این ورزش های ساده در طول روز در زمان مناسب برای شما مثل زمانهای استراحت در محل کار یا زمانی که مشغول تماشای تلویزیون هستید موثر خواهد بود. انجام مکرر این تمرین ها باعث می شود به آنها عادت کرده و بصورت منظم ادامه دهید.

گروه ترجمه مجله پزشکی مادر، نیوشا وکیلی
منبع:  webmd.com

46083 بازدید

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

  تعداد افراد آنلاین

ما 366 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

پیام بهداشتی

مصرف مکمل کراتین باعث بدام افتادن ملکول کراتین در عضلات، تورم و درنتیجه بادکردن عضلات می‌شود، از ترشح کراتین به ادرار و تولید کراتینین جلوگیری کرده و باعث صدمات کلیه میگردد. ناراحتی معده، اسهال، افزایش وزن، اختلال عملکرد کبد، سرگیجه و فشار خون از دیگر عوارض مصرف کراتین است.

آخرین ارسالهای انجمن

نماد اعتماد الکترونیکی

تبلیغات

  پیشنهاد کاربران

معرفی به موتورهای جستجو

این صفحه قبلا پینگ شده است ، پینگ دوباره آن ممکن است به اعتبار سایت شما صدمه بزند لذا این صفحه را دوباره پینگ ننمایید مگر آنکه مطلب آن را بروز نموده باشید
تاریخ آخرین پینگ :جمعه21 خرداد 1395
به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه

Rss