an
خطا
  • ایراد در بارگذاری اطلاعات خوراک

استرس موجب اختلالات جسمي مي شود

چهارشنبه, 01 تیر 1390 18:47 نوشته شده توسط  -
رای دادن به این مورد
(2 رای)

 رشد افسار گسيخته شهر نشيني سلامت روان بسياري از شهروندان را به طور مستمر تهديد مي كند. ازدحام جمعيت، بي كاري، فقر، اختلالات فرهنگي و احساس تنهايي در كنار مشكل مسكن همگي عوامل مهم تشديد استرس هاي رواني در شهرها محسوب مي شود. طبق آمارها ، شهرنشيني به افزايش بار بيماريهای اعصاب و روان انجاميده است.

"شهناز باشتي" روانشناس و كارشناس اداره سلامت روان در توضيحات بيشتر گفت: فشار رواني، نيرويي است كه چون فشار آن بر هر قسمتي از بدن وارد شود، كار آن را مختل مي كند و زمينه ناراحتي فكري را در انسان فراهم مي آورد، لذا هر عملي كه موجب بر هم خوردگي تعادل رواني انسان و تغييرات سريع احساسي عاطفي، خلقي و رفتاري شود، استراس زا محسوب مي شود. همچنين عدم توانايي در برقراري ارتباط با ديگران، احساس خود كم بيني، ترس از اظهار وجود، از دست دادن اعتماد به نفس و نوميدي استرس زا است.

شهناز باشتني در ادامه سخنانش افزود: شهرنشيني و پيشرفت تمدن امروز، زندگي در شهرهاي بزرگ و شلوغ، فشارهاي جسمي و رواني ناشي از ترافيك، آلودگي هاي هوا و امواج صدا موجبات تشديد استرس را فراهم مي كنند.

وي با بيان اينكه در حال حاضر عوامل استرس در جهان نسبت به گذشته بيشتر شده است، گفت: بعضي از مكانيسم هاي سنتي كه به مردم كمك مي كرد تا با فشارهاي رواني مقابله كنند، بتدريج رو به نابودي مي رود. امروزه مشكلات شغلي و اقتصادي، ضعف روابط انساني و بي تفاوتي آنها نسبت به يكديگر پيامد همين امر است.

وي همچنين اظهار داشت: از عوامل استرس علاوه بر مواردي كه گفته شد مي توان به مرگ عزيزان، ستيز و جدايي كانون خانواده، ترس از بيكاري، نداشتن امكانات زيست اجتماعي اشاره كرد. 

"باشتني" همچنين خاطر نشان كرد: استرس موجب اختلالات جسمي چون ضربان قلب، اختلال در تنفس و گوارش و احساس درد هاي استخواني و جسمي مي شود. استرس با سن، جنس، وضعيت تاهل، رضايتمندي از شغل، وضعيت مسكن، تحصيلات، تعادل بين ميزان درآمد و هزينه زندگي در ارتباط است. افسردگي، اضطراب، وسواس ، پر خاشگري و دردهاي جسمي به دليل استرس تشديد مي شوند.

اين روانشناس در ادامه سخنانش افزود: استرس عامل عمده كميت و كيفيت نيروي انساني، انرژي در كار و زندگي است . داشتن فشارهاي عصبي، فكري و عاطفي، دلشوره بي مورد، احساس درد در نواحي قلب، گردن، سينه، كتف و دست يا پا، به گريه افتادن، احساس تنهايي و غم، احساس خستگي و كوفتگي در عضلات، بد خوابي، دير به خواب رفتن و كم خوابي، عدم قاطيعت، كرخت شدن قسمتهايي از بدن و عضلات، زود عصباني شدن، ناراحتي از محيط كار و زندگي، بيقراري، نگران آينده بودن، اضطراب و پر خاشگري، بد گماني، نداشتن ثبات خلقي و رفتاري مناسب، لرزش و پرش عضلاني، ضعف ميل جنسي، پيري و مرگ زودرس همگي از نشانه هاي استرس هستند. 

منبع : مجله پزشکی مادر  

 
14591 بازدید

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

  تعداد افراد آنلاین

ما 500 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

پیام بهداشتی

مصرف مکمل کراتین باعث بدام افتادن ملکول کراتین در عضلات، تورم و درنتیجه بادکردن عضلات می‌شود، از ترشح کراتین به ادرار و تولید کراتینین جلوگیری کرده و باعث صدمات کلیه میگردد. ناراحتی معده، اسهال، افزایش وزن، اختلال عملکرد کبد، سرگیجه و فشار خون از دیگر عوارض مصرف کراتین است.

آخرین ارسالهای انجمن

نماد اعتماد الکترونیکی

تبلیغات

  پیشنهاد کاربران

معرفی به موتورهای جستجو

این صفحه قبلا پینگ نشده است . لطفا آن را پینگ نمایید
به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه

Rss